Deklaracja dostępności strony internetowej

Niepubliczne Przedszkole Artystyczne i Językowe Przed-Szkółka Barbara Gaczkowska-Różańska zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej Niepublicznego Przedszkola Artystycznego i Językowego Przed-Szkółka Barbara Gaczkowska-Różańska (https://przedszkolka.pl/).

Data publikacji strony internetowej: 01 września 2000 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 10 marca 2025 r. 

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • filmy nie zawierają tłumaczenia na język migowy ani napisów dla osób niesłyszących,
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Deklarację sporządzono dnia: 17 lutego 2025 r.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 10 marca 2025 r.
Deklaracja została sporządzona na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych ułatwiających nawigację.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Problemy z dostępnością strony internetowej prosimy zgłaszać drogą e-mail: [email protected]  lub telefonicznie na numer telefonu 792 222 198. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Zgłoszenie żądania powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej (np. numer telefonu lub adres e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • preferowaną formę kontaktu,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób rozwiązania byłby najwygodniejszy,
  • jeśli zgłaszający potrzebuje informacji w alternatywnej formie dostępu – powinien również wskazać preferowany sposób jej przekazania.

Podmiot niepubliczny zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot niepubliczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot niepubliczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

W przypadku, gdy podmiot niepubliczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Wnoszący żądanie ma prawo złożyć skargę również w przypadku, gdy nie wyraża zgody na zaproponowany alternatywny sposób dostępu, przedstawiony w odpowiedzi na wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

Dostępność architektoniczna

Opis dostępności wejścia do budynku i przechodzenia przez obszary kontroli; opis dostępności korytarzy, schodów i wind

Niepubliczne Przedszkole Artystyczne i Językowe Przed-Szkółka Barbara Gaczkowska-Różańska znajduje się w dwóch siedzibach. Główna siedziba przedszkola mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 29 (parter, I piętro, II piętro), natomiast druga siedziba znajduje się przy ul. Ojca Józefa Czaplaka 1B (parter, I piętro oraz sale terapeutyczne w piwnicy budynku).

  1. Ul. Grunwaldzka 29

Wejście do przedszkola znajduje się tylko i wyłącznie od strony ul. Grunwaldzkiej 29 i jest zabezpieczone systemem kodowym. W budynku znajdują się schody wyposażone w barierkę, jednak nie przewidziano podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto nad wejściem nie zainstalowano głośników systemu naprowadzającego dla osób niewidomych i słabowidzących. Placówka nie dysponuje udogodnieniami umożliwiającymi swobodny dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

  1. Ul. Ojca Józefa Czaplaka 1B

Budynek posiada dwa wejścia, oba zabezpieczone systemem kodowym. Furtka od strony ul. Czaplaka wyposażona jest w podjazd dla wózków, natomiast drugie wejście, zlokalizowane od strony placu kościelnego, umożliwia dogodny dojazd i pozostawienie pojazdu w celu odprowadzenia dziecka do przedszkola.

Obiekt dysponuje również oddzielnym wejściem prowadzącym do części sal terapeutycznych, które jest przystosowane do wjazdu wózków. Wszystkie sale terapeutyczne znajdują się na jednym poziomie, co ułatwia poruszanie się wewnątrz tej części budynku. W obrębie strefy terapeutycznej znajdują się toalety, jednak nie są one dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Nad wejściami do budynku nie zainstalowano systemu naprowadzania dźwiękowego dla osób niewidomych i słabowidzących. Schody wyposażone są w poręcze, jednak w obiekcie nie przewidziano toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym budynek nie jest w pełni przystosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością.

Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych

W budynkach przedszkola nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, nie ma również druku powiększonego dla osób niewidomych i słabo widzących. Wewnątrz budynków przedszkola brak pętli indukcyjnych. Nie ma również specjalnie przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością platform.

Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością

Przy każdej siedzibie przedszkola znajdują się miejsca parkingowe dla samochodów osób z niepełnosprawnością.  

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach

Do budynków przedszkola i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dostępność komunikacyjna i informacyjna

Aby skutecznie komunikować się, osoby niesłyszące lub słabo słyszące mogą:

  • napisać pismo/złożyć wniosek na adres: Niepubliczne Przedszkole Artystyczne i Językowe Przed-Szkółka Barbara Gaczkowska-Różańska, ul. Grunwaldzka 29, 45-054 Opole,
  • wysłać e-maila na adres: [email protected],
  • skontaktować się telefonicznie przy pomocy osoby trzeciej na numer telefonu: 792 222 198,
  • skontaktować się osobiście zgłaszając się w siedzibie przedszkola w godzinach urzędowania 06:00-14:00,
  • wysłać wiadomość SMS/MMS na numer telefonu: 792 222 198.

Koordynator ds. dostępności

W placówce wyznaczono koordynatora ds. dostępności, który odpowiada za monitorowanie i wdrażanie zasad dostępności. Wszelkie pytania można kierować na adres: [email protected] lub telefonicznie: 792 222 198.